петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 66

Далај лама преговара со Кина за враќање на Тибет

Далај лама рече дека на претставниците со кои разговарал во Кина, „јасно им на изразил“ својата желба да ја посети планината Вутај Шан во својата родна земја, која Тибеќаните ја сметаат за света.

dalaj

Последни вести

Тибетскиот духовен лидер Далај лама изјави денеска дека со кинеските власти се водат неофицијални преговори околу тоа да се реализира историскиот аџилак на Тибет, по половина век во прогонство, јави Танјуг.

Далај лама рече дека на претставниците со кои разговарал во Кина, „јасно им на изразил“ својата желба да ја посети планината Вутај Шан во својата родна земја, која Тибеќаните ја сметаат за света.

– Планот сè уште не е финализиран, но идејата постои. Неофицијално за тоа се разговара – рече Далај лама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести