петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 46

Далај Лама: Путин е егоцентричен, сака втор Берлински ѕид

400147_dalaj-lama-ap_f

Поврзани вести

Тибетскиот духовен водач Далај Лама го критикуваше рускиот претседател Владимир Путин, нарекувајќи го егоцентричен и дека сака со судирот во Украина да изгради нов „Берлински ѕид“.

„Неговиот став е „јас па јас“.Тоа е премногу егоцентрично,“ оцени Лама и потсети дека Путин беше претседател, па премиер и сега повторно претседател.

„Навикнавме Берлинскиот ѕид повеќе да не постои. Сега изгледа дека рускиот претседател сака повторно да го изгради.Со тоа ја загрозува неговата земја. Изолацијата е самоубиство за Русија,“оцени Далај Лама.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести