сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дали има сеизмички нарушувања кај Косел?

Kosel_vulkan_1

Поврзани вести

Никакви сеизмички нарушувања не се забележани кај охридско Косел.

Опасност од активирање на вулканот во Косел нема. Станува збор за природна појава, која е навистина ретка во Европа и може да биде туристичка атракција.

Од вчера се поставени апарати за сеизмолошки мерења во Косел, а простор за паника нема.

– Според она што е регистрирано од страна на апаратите се е во рамките на нормалната сеизмичка активност, истакна доктор Драгана Черник за Сител и додаде дека апаратите ќе бидат таму неколку недели иако и сега простор за паника нема.

Сеизмолошката активност на територијата на цела Македонија и регионот се следи 24 часа секој ден во неделата.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести