сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Дали неговите сексуални навики се нормални

muskarac-1425149845-55167

Последни вести

Иако секој за себе заедно со партнерот треба да одреди што е нормално, интересно е да се погледнат статистичките податоци кои прикажуваат што мажите сакаат, колку често тоа го прават, што очекуваат.

1. Големината на пенисот

Истражувањето на американските н аучници покажало дека просечната големина на машкиот пенис во ерекција е нешто поголема од 13,97 цм, додека околу 2 отсто од мажите можат да се пофалат со големина од 20 цм. Исто така, истражувањето открило дека во просек мажите губат невиност на 17 години.

2. Гледање на порно филмови

Најновото истражување за сексуалните навики на мажите открило дека 6 отсто од нив не гледаат порно филмови на неделна база, 30 отсто гледаат еднаш до двапати неделно, 39 отсто гледаат трипати неделно, 19 отсто од содржината на филмовите за возрасни ужива од 6 до 10 пати, додека 7 отсто од испитаниците филмовите ги гледа 11 пати или повеќе во текот на 7 дена.

3. Траење на односот

Траењето на просечниот сексуален однос според истражувањето трае 3 минути и 45 секунди. Меѓутоа, истражувањето открило и дека жените б и сакале сексуалниот однос да трае 23 минути.

seksi-muskarac-i-devojka-1413484302-49815

4. Подготвеност за акција по секс

Научниците кои се во фокусот имаат временска разлика меѓу двата односа, откриваат дека мажите во 20-те години во просек им требаат 19 минути да се опорават од првиот сексуален однос и да бидат подготвени за друг.

5. Бројот на сексуални односи во текот на неделата

Што се однесува на зачестениот однос, малку радува фактот дека оженетите мажи сакаат секс 4 пати неделно, додека оние кои се во врска сакаат само 2 пати неделно. Исто така, оженетите мажи во просек 3 пати неделно практикуваат секс, додека оние кои се во врска искусуваат четирипати неделно.

zavodenje-1425149804-55168

6. Најомилени пози

Ако ги прашате мажите, може исто така да се изненадите кои се пози ги сметаат за егзибионистички. Имено, за дури 27 отсто од нив омилена поза им е мисионерската, а на 24 отсто кучешката поза.

7. Игра со секс играчки

Дури 80 отсто од мажите сметаат дека жените со помош на вибратор полесно можат да доживеат оргазам. Дури две третини од нив велат дека сексуалните играчки во креветот им го олеснуваат остварувањето на очекувањата и притисокот кои го имаат поради сексуалните изведби.

Најчитани вести