понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 26

Дали возачот на „туарегот“ ќе одговара кривично?

soob-dete

Поврзани вести

Обвинителството работи на утврдување на причините за сообраќајната несреќа што се случи во саботата попладне кај Католичката црква во Скопје во којашто загина малолетник на возраст од 16 години од Скопје, јавува Макфakс.

Оттаму за агенцијата велат дека за истраги од ваков вид е потребен подолг временски период и секое наведување на непоткрепени информации околу несреќата би претставувало шпекулација.

Според објавените информации, јавниот обвинител дал наредба за обдукција на телото, а се уште се врши и сообраќајно – техничко вештачење.

Од Обвинителството не откриваат дали возачот кривично ќе одговара, ниту пак со која брзинa се движел и дали малолетникот бил на пешачкиот премин во моментот кога бил удрен.

Иван загина завчера пред Католичка во Скопје откако на него налета џип марка Таурег управуван од 20 годишен возач од скопско Батинци.

Најчитани вести