недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Дамјановски и Колароска македонски адути на „Мавровскиот меморијал“

mavrovski memorijal

Поврзани вести

Од денеска до недела на падините на Бистра ќе се одржи 51.то издание на „Мавровскиот меморијал“. Ова е една од најстарите спортски манифестации во Македонија, а оваа година има ранг на континентален куп. На крос кантри натпреварот ќе настапат околу 40 натпреварувачи кај мажите и 20 во женска конкуренција од девет држави (Македонија, Бугарија, Хрватска, Србија, Црна Гора, Романија, Турција, Грција и Босна и Херцеговина). Македонија на ова натпреварување ќе ја преставуваат вкупно 16 репрезентативци, предводени од нашите олимпијци од Сочи, Дарко Дамјановски кај мажите и Марија Колароска кај жените.

„Условите на Бистра се добри за одржување на овој натпревар што се однесува до патеката и нејзината поставеност. Таа ќе биде долга 2,5 километри. Проблем ни претставува топлото време (топол ветер пред се), кое изминативе денови го топи снегот. Но, ние како организатори ќе се потрудиме на сите натпреварувачи да им овозможиме исти услови,“ истакна на денешната прес-конференција спортскиот директор Ѓоко Динески.

За во сабота е предвидено да се одржи натпревар на 5 километри кај жените и 10 километри кај мажите, додека за недела во двете конкуренции нордијците ќе трчаат на 5 километри.

Покровител на натпреварот е претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски, а поддржано е и од Агенцијата за млади и спорт и од Скијачката федерација на Македонија

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести