петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 67

Данците го загубијаи Ханс Линдберг

hans linberg

Последни вести

ДомаќинотнаЕвропскотопрвенствоворакомет, селекцијатанаДанска се соочува со се поголеми проблеми. Николај Маркусен од поодамна е отпишан поради повредата на коленото, а на листата на повредени играчи покрај Егерт сега се најде и второто стартно крило на Скандинавците, Ханс Линдберг. Одличниот крилен ракометар се повреди за време на пријателскиот меч со Франција, по што го напушти теренот и повеќе не се врати во игра.

„Станува збор за проблем со мускулот и можам да кажам дека болката што ја чувствувам е доста голема. Разочаран сум бидејќи продолжуваат проблеми со повредите, селекторот веќе подолго време не може да смета на сите репрезентативци“ , изјави Линдберг

Селекторот Улрих Вилбек веќе најави дека до последен момент ќе чека да види дали ќе може да смета на услугите на Егерт и на Линдберг за европскиот шампионат, но сепак во меѓувреме дополнително го повика членот на Холстебро, Патрик Вајсмах, кој ќе биде резервна варијанта доколку двајцата стартери не се рехабилитираат навреме до стартот на ЕП.
Данска е првиот противник на Македонија на европскиот шампионат, на дуелот што ќе се игра во Хернинг на 12 јануари.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести