четврток, 20 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Данило Тирк кандидат за генерален секретар на ОН

Поранешниот словенечки претседател можеби ќе го замени Бан Ки Мун на неговата позиција во Обединетите нации.

Danilo Turk, Barbara Miklic

Поврзани вести

Словенечката дипломатска мрежа добила инструкции во рамки на своите можности да започне со подготовки на теренот  за кандидатурата на поранешниот претседател Данило Тирк за местото генерален секретар на Обединетите нации, пишува словенечкиот весник „Дело“.

За тоа, како што наведува весникот, расправала и словенечката влада, но не е донесена дефинитивна одлука. Вестите за тоа дека сака да се кандидира за положбата која сегашниот генерален секретар на ОН, Бан Ки Мун, ќе ја напушти во 2016-та година, поранешниот словенечки претседател не сакал да ја коментира.

Водечкиот словенечки весник наведува дека има индиции за давање на посебен статус на Тирк за да му се овозможи лобирање во меѓународната политика, со оглед на тоа дека на крајот на оваа година истекува мандатот на „поранешниот претседател“ во рамки на кои има право на плата, административен персонал и сопствена канцеларија. Одлуката за укинување на канцеларијата на поранешниот претседател е донесена во рамки на мерките за штедење и стабилизација на трошоците.

Весникот наведува дека поранешниот словенечки премиер, Алој Петерле, на кого следната година му истекува местото застапник во Европскиот парламент, сака да се кандидира за местото генерален секретар на местото Совет на Европа, но според неофицијални информации, кон неговата кандидатура не е наклонет министерот за надворешни работи, Карл Ерјавец.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести