недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Данска го спакува европскиот шампион Црна Гора

Serbia Women Handball World Championship

Поврзани вести

Репрезентацијата на Данска во осминафиналето на Светското првенство во ракомет што се игра во Србија успеа да го елиминира европскиот шампион Црна Гора. Данките минимално ја совладаа Црна Гора со 23:22, по што се изборија за четвртфинален дуел со селкцијата на Германија. Во редовите на Црна Гора ракометарките на Вардар СЦБТ, Јованка Радичевиќ постигна 2 гола, а Ана Ѓокиќ 1.

Германките во осминафиналето ја победија Ангола со 29:21.

Пласман во четвртфиналето изборија „вардарките“ од Франција Алисон Пино, Амадин Лејно и Сираба Дембеле откако ја победија Јапонија со 27:19.

Пино постигна 4 голови, Дембеле 2, а Лејно имаше 7 одбрани. Тие во четвртфиналето ќе играат против Полска, која беше подобра од Романија со 31:29.
Денеска играат Бразил – Холандија, Србија – Јужна Кореја, Унгарија – Шпанија и Норвешка – Чешка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести