четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 51

Данска и Шпанија во вториот круг

Репрезентациите на Данска и Шпанија со две победи во два натпревари веќе обезбедија пласман во втората фаза

danska  rakomet

Поврзани вести

Репрезентацијата на Данска славеше и на вториот натпревар во А – групата на Европското првенство, овој пат над репрезентацијата на Австрија со 33:29. Со оваа победа Данците ја обезбедија првата позиција во групата. Австрија која во првиот натпревар ја торпедираше Чешка, во првите десет минути достојно се држеше и во дуелот со европскиот шампион. Но, Данците заиграа поцврсто и успеаја да се одлепат на шест голови (18:12) по првото полувреме. Оваа предност беше клучна за остварување на втората победа на Данска на првенството.

Микел Хансен одигра уште еден фантастичен меч постигнувајќи девет гола од десет обиди, пред Нодезбо со пет гола. Кај Австријците најефикасни беа Херман со пет, пред Шилаги и Вилчински со по четири погодоци.

Резултати; Група А: Македонија – Чешка 24:24, Австрија – Данска 29:33. Табела: Данска 4 бода, Австрија 2, Македонија 1 и Чешка 1

Група Б: Унгарија – Исланд 27:27, Норвешка – Шпанија 25:27; Табела: Шпанија 4 бода, Исланд 3, Унгарија 1, Норвешка 0

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести