понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 6

Данска со лекција и за Германија

germanija

Поврзани вести

Репрезентацијата на Данска уште еднаш покажа зошто важи за голем фаворит за освојување на златото на Светското првренство, откако стигна до рутинска победа над Германија од 28:24. Репрезентативките на Данска беа во водство во текот на сите 60 минути, најголемата позитива им изнесуваше осум гола, па и покрај обидот за камбек на Германија не дозволија сензација на мечот во салата „Парк“ во Струмица.

„Ова беше натпревар токму таков каков што очекуваме. Многу физички, со многу силни дуели. Германија има силна одбрана и моравме да најдеме решение за нивната зона. Ме радува што покрај таква одбрана успеавме да постигнеме 28 гола и што го искористив целиот ростер, имавме ширина и не беше играта на товар на само два-три играчи,” изјави тренерот на Данска, Флеминг Ларсен.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести