сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Даштевски: Состојбата оди кон ескалација, СДСМ посакува евро-Мајден

11-480x269

Последни вести

Насилните протести во Скопје го вклучија алармот кај експертската јавност. Аналитичарот Александар Даштевски за „Пулт“ на Радио Слободна Македонија вели дека состојбата се движи кон ескалација и дека е потребна смиреност и разум за да не се дозволи целосна дестабилизација на државата.
„Пред повеќе од два месеци најавив дека работата оди кон евро-Мајден и повикав на разум и стабилизирање на состојбата. Тогаш од Алсат-М бев исмеан но од оваа перспектива е јаснод ека е тоа точно. Оној кој тоа го испланирал нема намера да се повлече. Дополнително се подгреа планот со поднесувањето на обвинение за случајот „Пуч“, вели Даштевски.
38-те повредени полицајци потсетуваат на други слични сценарија во регионот, анализира Даштевски.

„Во последните неколку години се случија 4 такви обиди за рушење на валста и тоа во Турција, Бугарија, Унгарија и Украина. Што е клучниот фактор за успех или неуспех? Тоа е популарноста на власта. Таму акде што власта има силна поддршка како во Макеоднија, ситуацијата може да се држи под контрола. Во Турција Ердоган имаше 75 % поддршка и сценариото не успеја. Во Унгарија Орбан имаше над 70 % популарност и таму сценариото падна. Но во Бугарија сценариоото делумно успеа. Борисов се повлече па освои тесно мнозинство и сега е уценет.  Украина пак треба да ни биде репер што би можело да ни се случи. Се предизвика војна, се отцепи територија, се уништија набогатите индустриски области, државата е пред банкрот. Таму каде успева сценариото може да се случат катастрофи и реален државен удар како во Украина“, вели Даштевски.

Најчитани вести