петок, 18 август 2017  |  Вести денес: 1

Со датумот за почетокот на Брегзит, нов пад на фунтата

Британската фунта денеска забележа нов пад на лондонската и на другите берзи, откако премиерот Тереза Меј, првпат, најави датум за почеток на преговорите за Брегзит.

110202270

Поврзани вести

Фунтата се намали за еден отсто во однос на американскиот долар и кон заедничката европска валута- еврото.

За една британска фунта сега се потребни 1,28 долари и 1,14 евра, што е најнизок курс кон американската валута, од крајот на јуни и соопштувањето на резултатите од референдумот, додека кон еврото, станува збор за најниската вредност на британската влаута во изминатите три години.

Финансискиот аналитичар во лондонскиот финансиски центар Сити, Конор Кемпбел, изјави за Би-Би-Си дека ваквата ситуацаја со фунатата не претставува изненадување, затоа што се очекуваше почнувањето на процесот на Брегзит да биде „лоша вест“ за британската валута.

– Она што најмногу го покрена денешниот пад, тоа е најавата (на премиерот Меј и на другите конзервативни политичари) дека запирањето на имигрантите од ЕУ е главната цел на владата, дури и доколку тоа се судри со британското останување на заедничкиот пазар, објаснува Кемпбел.

Во исто време, експерти на Сити тврдат дека пазарот во Велика Британија, засега, останува стабилен, најмногу затоа што извозните фирми имаат полза од ослабнатата фунта и од нејзиното натамошно опаѓање.

Најчитани вести