среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Давутоглу го поканил Барзани да ја посети Турција

300axmeddavudoglu

Последни вести

Турскиот премиер Ахмет Давутоглу испратил покана до претседателот на автономниот регион на Ирачки Курдистан, Масуд Барзани, да ја посети Турција.

Давутоглу во синоќешните телефонски разговори со ирачкиот премиер Хајдер ал Абади и со Барзаби ја разгледувале безбедносната ситуација во Киркук.

Давутоглу во разговорот со Барзани повторил дека Турција е подготвена да даде секаква поддршка за стабилноста во Ирак.

Турскиот и ирачкиот премиер разговарале за подготовките за престојната седница на Советот за стратешка соработка на високо ниво.

Најчитани вести