понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Давутоглу и официјално наследник на Ердоган

16182mala

Последни вести

Турската владејачка Партија на правдата и развојот го избра Ахмет Давутоглу за нов лидер на партијата и премиер на земјата. Одлуката Давутоглу да го замени на премиерската функција Реџеп Таип Ердоган беше донесена на денешната конференција во Анкара.

Давутоглу изјави дека стратешка цел на земјата ќе биде членството во ЕУ. Тој порача и дека на Турција и е потребен нов Устав со полиберален карактер. Турскиот претседател Реџеп Таип Ердоган изјави дека ќе побара од Давутоглу да ја формира новата влада.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести