петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Давутоглу: Исламската држава е во фокусот на истрагата за нападот во Анкара

Во интервју за турската телевизија НТВ, тој рече дека полицијата е близу до идентификација на еден од двајцата бомбаши-самоубијци, одговорни за нападот од пред два дена во Анкара и оти се врши ДНК анализа на остатоците од напаѓачите.

ahmet davutoglu

Поврзани вести

Истрагата за двојниот бомбашки напад во Анкара, во кој загинаа најмалку 97 лица, е фокусирана на „Исламска држава“ како можен извршител, изјави денеска турскиот премиер Ахмет Давутоглу.

Во интервју за турската телевизија НТВ, тој рече дека полицијата е близу до идентификација на еден од двајцата бомбаши-самоубијци, одговорни за нападот од пред два дена во Анкара и оти се врши ДНК анализа на остатоците од напаѓачите.

Давутоглу оцени дека нападот претставува обид да се влијае на резултатот од парламентарните избори закажани за 1 ноември и оти ќе бидат преземени неопходните мерки доколку се покаже дека безбедносни пропусти го олесниле изведувањето на нападот.

Во интервјуто, Давутоглу уште потенцираше дека е подготвен да разговара со Русија и Иран за изнаоѓање политичко решение во Сирија, но нема да го прифати ставот со кој ќе се легитимира сирискиот режим Тој смета дека руските воздушни напади против Идлиб и Алепо во Сирија можат да предизвикаат понатамошен бран на бегалци во Турција.

Во меѓувреме е соопштено дека германскиот канцелар Ангела Меркел в недела ќе ја посети Турција, каде со Давутоглу и претседателот Реџеп Таип Ердоган ќе разговара за војната во Сирија, бегалската криза и за заедничката борба против тероризмот по крвавиот напад во Анкара.

Најчитани вести