петок, 21 октомври 2016  |  Вести денес: 45

Давутоглу повика за формирање на преодна Влада во Сирија

ahmet davutoglu

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу повика за формирање на преодна Влада во Сирија.

„Власта, која загуби легитимитет, треба да биде сменета и на нејзино место да биде формирана преодна Влада. Исто така е неопходно веднаш да се запре крвопролевањето и од двете страни. Треба да се заштити територијалниот интегритет на Сирија, да се поддржат демократските вредности во земјата и да се почитува нејзиното население“, истакнал Давутоглу во својот говор за време на конференцијата „Женева-2“.

Давутоглу додал дека конференцијата е историски момент и можност да се стави крај на војната во Сирија.

Министерот изјавил дека во моментов во Турција се згрижени 700.000 бегалци од Сирија и дека земјата ќе продолжи да прима лицата кои бараат спас од конфликтот, предаде „РИА Новости“.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести