недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 13

Давутоглу: Сите странски фактори да ја напуштат Сирија

Турција е земја која што се соочува со силни притисоци поради поддршката кон Сирија.

ahmet davutoglu

Поврзани вести

Министерот за надворешни работи на Турција, Ахмет Давутоглу, рекол дека сите странски фактори присутни во Сирија и ќе учествуваат во тамошните судири, треба да ја напуштат земјата.

„Силите кои што го поддржуваат режимот, странските сили присутни во Сирија, силите поврзани со Ал Каеда за нас претставуваат ризични фактори“, рекол шефот на турската дипломатија.

Тој нагласи дека постојат одредени психолошки притисоци кон Турција, бидејќи таа земја е во онаа група кои што на одреден начин даваат поддршка на одлуките на Сирија.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести