Балкан

Давутоглу: Војната во Сирија е закана за сите земји

Давутоглу: Војната во Сирија е закана за сите земји

Војната во Сирија претставува закана за сите земји, истакнал турскиот министер за надворешни работи Ахмет Давутоглу, пренесуваат локалните медиуми.

Според Даватоглу на Владата на сирискиот претседател Башар ал Асад и е дозволено да продолжи да врши злосторства, а истовремено џихадистите од целиот свет доаѓаат да се борат против неа. Според него потребна е меѓународна стратегија која вклучува вистинска соработка меѓу разузнавачките служби на различни земји.