Бразил2014

Де Јонг не игра до крајот на СП 2014

Де Јонг не игра до крајот на СП 2014

Селекторот на Холандија, Луи ван Гал, откри дека искусниот играч за врска, Најџел де Јонг заработил потешка повреда за време на дуелот против репрезентацијата на Мексико и најверојато тука ќе мора да заврши неговата мундијалска авантура во Бразил.

“Станува збор за сериозно истегнување. Морав под итно да го заменам. Станува збор за сериозна повреда, се плашам дека ова е крај. Де Јонг сигурно нема да биде во комбинација за четвртфиналниот дуел против Костарика. Мислам дека тука завршува неговата мундијалска авантура. Станува збор за многу важен фудбалер, за мене е меѓу најважните фудбалери. Голема загуба за репрезентацијата на Холандија”, изјави Ван Гал.