вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 3

Дебалцево: Убиени 13 украински војници

TOPSHOTS-UKRAINE-RUSSIA-CRISIS-MILITARY-CEASEFIRE

Последни вести

Најмалку 90 украински војници се заробени, а 82 се водат како исчезнати во Дебалцево, соопшти украинската армија.

Украинското Министерство за одбрана наведе дека 13 украински војници се убиени при вчерашното повлекување на армијата од стратешкиот источноукраински град. Додека 157 украински војници се повредени.

Украинската армија посочи дека мобилизирала „одредени сили“ за да ги пронајдат исчезнатите војници, а за тоа побарале и помош од Органзиацијата за безбедност и соработка во Европа.

Најчитани вести