четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Дебата за стресот на работното место

kariera-rabota1

Последни вести

Дебата за стресот на работното место ќе се одржи денеска како централен настан по повод Европската недела за безбедност и здравје при работа.

Над 44 проценти од македонските работници сметаат оти во следните пет години многу ќе се зголеми стресот при работа, покажуваат истражувањата спроведени во Македонија.

Стресот на работното место е појава која е се поприсутна во Европа. Според направените анализи, 51 процент од работниците во Европа сметаат дека стресот поврзан со работата е вообичаен на нивното работно место, а 4 од 10 работници мислат дека во нивната компанија не се справуваат успешно со оваа појава. Проценките се дека трошоците поврзани со пореметувањето на менталното здравје на работниците изнесуваат 240 милијарди евра годишно.

На настанот ќе присуствуваат претставници од Македонското здружение за заштита при работа, како и експерти од Холандија, Австрија, Норвешка и Бугарија.

Европската недела за безбедност и здравје при работа е настан на Европската агенција за безбедност и здравје при работа и се одбележува во сите земји членки и државите кандидати на Европската унија.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести