сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 17

Деца, студенти и пензионери од земјите во ЕУ ќе се возат бесплатно со воз во Словачка

Оваа привилегија, од 17 ноември ќе може да ја користат децата под 15 години, редовните студенти, пензионерите над 62 години, како и лицата кои користат инвалидска пензија или пензија за сираци.

voz

Последни вести

Бесплатното патување со воз во Словачка, кое за децата, студентите и пензионерите го воведува левичарската Влада на премиерот Роберт Фицо, ќе може да го користат граѓаните на сите земји на ЕУ од овие категории, јави дописникот на МИА од Прага, објави МИА.

Оваа привилегија, од 17 ноември ќе може да ја користат децата под 15 години, редовните студенти, пензионерите над 62 години, како и лицата кои користат инвалидска пензија или пензија за сираци.

Според проценката, оваа предност ќе може да ја користи речиси половина од населението во петмилионската Словачка.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести