четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 53

Децата од градинка „Срничка“ засадија дрво за мир

srnicka500

Последни вести

Најмалите се вклучија во акцијата „Засади дрво за мир“. Дечињата од градинката „Срничка“ засадија дрвца и се вклучија во светската кампања, на која ќе се приклучат повеќе од 5.000 училишта и градинки од 120 земји од целиот свет.

Садењето дрвја ги симболизира надежта и трајноста на животот.

На овој симболичен начин со садење дрвја се означи и 21-ви септември, Светскиот ден на мирот на Обединетите нации.

Настанот со садење дрвја во дворовите на градинките ги поврзува децата од целиот свет, насочувајќи ги кон прашања од областа на животната средина.

-Најважно е што ова акција го промовира образованието за мир и ја зголемува свесноста на децата и учениците за важноста на дрвјата и шумите во светски рамки, се вели во соопштението од општина Аердором.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести