четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Децата со посебни образовни потреби во новата училница, донација од „Ротари клуб“ – Кочани

„Ротари клуб“ - Кочани вчера ја предаде во употреба новата училница во училиштето “Малина Попиванова“ наменета за децата со посебни образовни потреби

rotari klub donacija

Поврзани вести

Новата училница во ООУ „Малина Попиванова“, донација од „Ротари клуб“ – Кочани од вчера им е предадена на користење на оние за кои истата е направена, на седумнаесетте деца со посебни образовни потреби.

Со мала свеченост едно од трите одделенија на децата со посебни образовни потреби во присуство на Дедо Мраз ја напуштија досегашната просторија и се вселија во новата, сместена на приземниот дел од училиштето.

По тој повод во чест на децата нивното училиште им приреди пригоден коктел на кој јасно се гледаше нивната голема возбуда и радост.

Претседателот на „Ротари Клуб“ – Кочани, Зоран Тодоров изрази задоволство од она како е направена просторијата чии донатори се тие, членовите на клубот и изрази надеж дека и во иднина ќе можат со ваква нивна помош да се направат и други проекти кои ќе им служат на нивните сограѓани.

Ивица Цимбаљевиќ, Директор на ООУ „Малина Попиванова“ во чест на предавањето на користење на новата просторија од негово лично име и од името на вработените во училиштето им изрази голема благодарност на дел од членовите на „Ротари Клуб“ – Кочани кои како делегација присуствуваа на оваа мала свеченост.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести