среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 14

Децата во Хрватска ќе мора да мијат садови и да си го местат креветот

Kids-room-clean-it

Поврзани вести

Децата во Хрватска, од први септември ќе мораат да им помагаат на своите родители во домашните обврски.

Ова го предвидува изменетиот Закон за семејство кој оттогаш стапува во сила.

Со измената се дефинираат должностите на децата. Децата се должи да ги почитуваат своите родители и да им помагаат во домашните работи во согласност со својата возраст и убаво да се однесуваат кон сите членови во семејството.

Значи, децата се должни да ги раскреваат своите играчки, да го наместат креветот, да ја кренат чинијата кога ќе завршат со јадењето или кога ќе пораснат да фрлат ѓубре, да ги стават садовите во машина за миење, да собираат прав. Исто така тие ќе мора убаво да се однесуваат со своите браќа или сестри.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести