вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 43

Децата жртви на насилство се’ уште се чувствуваат осамени и исплашени

megjasi

Поврзани вести

Децата, кои се жртви на насилство, злоупотреба и злоставување, чувствуваат осаменост, страв и агресија, беше забелешката на Првата детска амбасада во светот Меѓаши, во врска со работата на СОС телефонот за деца и млади- 0800 1 2222.

Стравот, како што истакна, извршниот директор на Амбасадата Драги Змијанац, се должи  на непосветеноста на родителите за она што им се случува на нивните деца, непрепознавањето на сигналите кога нивното дете е жртва на насилство.

„Многу често детето се враќа во семејството таму каде што го трпи насилството и повторно тоа се повторува“, рече Змијанац.

Минатата година биле регистрирани 279 контакти преку СОС телефоното, но и преку електронска порака, социјалните мрежи и преку директна посета на Меѓаши, со кои што комуницирале 969 пати.

Јана Зенговска, психолог и координатор на СОС телефонот за деца и млади во Првата детска амбасада во светот Меѓаши информира дека минатата година се регистрирани 279 контакти (преку СОС телефонот, е-маил, преку социјалните мрежи и со директна посета во Меѓаши), со кои подоцна дополнително комуницирале 969 пати.

„Најголемиот број од јавувачите се од женски пол, а само 12 деца имале храброст да пријават насилство или прекршување на некое нивно право“, рече Јана Зенговска, психолог и координатор на СОС телефонот за деца и млади во Меѓаши.

Минатата година двајца мажи пријавиле семејно насилство од нивнтие сопруги, без разлика дали се поранешни или сегашни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести