недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дечињата во „Срничка“ учеа за важноста на штедењето струја

srnicka

Поврзани вести

Во детската градинка „Срничка“, клон „Изворче“ преку практични истражувачки и игровни воспитно-образовни активности дечињата учеа за важноста на штедењето електрична енергија.

Децата имаа можност да научат што е енергија и колку е важна за животот на целата планета Земја, какви извори енергија има, зошто е важно да се штеди и како да се штеди енергијата.

Претставниците од МАЦЕФ им обезбедија на децата и на воспитувачите на градинката илустративни и манипулативни дидактички материјали, кои би можеле и понатаму да ги користат во реализација на активностите за еколошка едукација во раниот детски развој.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести