петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 56

Дефект на Меѓународната вселенска станица, нема опасност за екипажот

Дефект на Меѓународната вселенска станица, но екипажот е безбеден.

vselenskastanica

Поврзани вести

НАСА соопшти дека  се случил дефект на пупмпата за ладење на Меѓународната вселенска станица, но засега нема опасност за шестмината членови на екипажот кои се наоѓаат на неа.

Портпаролот на НАСА Кели Хемпфриз изјавил дека проблемот би можел да стане сериозен, но дека во моментов ситуацијата е под контрола, пренесе Ројтерс.

Хемпфриз додал дека една од надворешните пумпи престанала да работи на одредено време, додавајќи дека пумпата е дека од системот за ладење на Меѓународната вселенска станица.

Членовите на екипажот – тројца Руси, двајца Американци и еден Јапонец, од претпазливост изклучиле неколку помалку оперативни системи за да ја намалат потрошувачката на електрична енергија.

Екипа експерти од контролата на Земјата се обидуваат да откријат дали проблемот е во хардверскиот или софтверскиот систем.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести