среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дефицитот на Крим од 80 до 90 милиони долари месечно

evra pari

Поврзани вести

Министерот за економски развој на Русија, Алексеј Уљикаев, рекол дека за помош на економијата на Крим се потребни десетина милијарди рубљи.

Процените на месечниот дефицит на буџетот на Крим е од 80 до 90 милиони долари, рекол Уљикаев, по обраќањето на рускиот претседате, Владимир Путин.

Краткорочните трошоци, според министерот, повеќе или помалку се јасни, бидејќи тие произлегуваат од проценките на буџетот на Крим и трансферот кои се неопходни за да се обезбеди потребниот баланс.

Што се однесува на долгорочните трошоци, се согледуваат проблеми во транспортот и енергетската инфраструктура.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести