понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Дефлацијата ноќна мора на евро зоната

Инфлацијата според тие показатели е пониска за околу два отсто чија цел е Европската централна банка

g_evro

Поврзани вести

Инфлацијата во 18-члената евро зона остана на ниски 0,8 отсто во јануари, на истото ниво како и во декември, објави Евростат.

Поради ниската инфлација во последните месеци расте загриженост дека може да се појави дефлацијата, траен пад на цените кои можат да го забават растот. Ниската стапка на инфлација ќе го задржи притисокот на Европската централна банка и понатаму да ја поттикнува економијата.

Дефлацијата е забележана во неколку земји од евро зоната, како на пример на Кипар од минус 1,6 отсто и во Грција од минус 1,4 отсто.

Дефлацијата која и‘ се заканува на евро зоната е исто толку опасна како и голема инфлација бидејќи создава маѓепсан круг, пад на цените, а потоа и пад на потрошувачката и инвестициите, што на крајот се одразува на платите и вработувањето.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести