среда, 26 октомври 2016  |  Вести денес: 48

„Дејли Меил“ објавува погрешни информации за имиграција во Британија

dejli mejl

Поврзани вести

Лордот Вилијам Волас оф Солтер од владејачката коалиција во Велика Британија, го обвини британскиот весник „Дејли меил“, дека објавуваа неточни информации за имиграцијата на Бугари и Романци во земјата, пренесува „Хафингтон пост“.

Солтер сите текстови на оваа тема објавени во „Дејли меил“ ги нарекува апсурдни и целосно невистинити“.

Министрите треба да внимаваат да не користат провокаторски јазик кога зборуваат за етнички малцински групи, објаснија од Домот на лордовите .

„Имаше доста апсурден јазик и навистина некои целосно невистинити приказни за дополнителни авиони и автобуси и така натаму, што се појавија во декември. Тоа е многу жално во едно отворено, слободно и демократско општество“, објаснува лордот за информациите и шпекулациите околу доаѓањето на Бугари и Романци на Островот.

„Фајненшл тајмс“ забележува дека освен Британците, во Германија исто така се загрижени за нивото на имиграцијата. Таму сепак дебатите за темата допрва ќе следуваат, додека во Велика Британија тие го достигнаа својот врв.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести