четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 5

Дејвид Камерон во посета на Авганистан

Камерон е прв светски лидер кој ќе се сретне со Гани, втор по ред директно избран претседател на Авганистан.

kameron

Последни вести

Британскиот премиер Дејвид Камерон пристигна денеска во ненајавена посета на Авганистан, за да изрази поддршка на новиот претседател на земјата, Ашраф Гани.

Камерон е прв светски лидер кој ќе се сретне со Гани, втор по ред директно избран претседател на Авганистан.

Камерон и Гани утрово одржаа состанок, а се очекува подоцна во текот на денот да ги посетат британските војници распоредени во Авганистан.

Гани пред четири дена положи заклетва за претседател, по повеќемесечна политичка криза поради непризнавање на резултатите од претседателските избори одржани во јуни.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести