петок, 28 октомври 2016  |  Вести денес: 25

Декларација за исчезнатите лица ќе биде потпишана во Мостар

srebrenica

Поврзани вести

Декларација за исчезнатите лице во вооружените конфликти и кршењето на човековите права ќе биде потпишана денеска во Мостар од страна на претседателите на Србија, Хрватска, БиХ и Црна Гора. Се со цел да се поттикне барање на исчезнатите лица во војните.

Нацрт текстот на декларацијата го предложи Меѓународната комисија за исчезнати лица уште во 2011 година, а целта беше 15-годишнината од основањето на оваа комисија да се одбележи со усвојување на политичка декларација, која би ја потпишале претседателите на четирите земји.

Според достапните податоци, од речиси 40.000 лица исчезнати во конфликтите на просторот на поранешна Југославија, денеска има уште околу 11.000 исчезнати лица, чија судбина не е утврдена.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести