четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 52

Дeл Понте: Нема потреба од специјален трибунал за воени злосторства во Косово

Ако веќе има Трибунал на ОН во Хаг, тогаш се чудам зошто е потребен Специјален суд во Косово, рекла Дел Понте

c38e4898-217e-44a4-a14e-0a9b4b74e346

Последни вести

Поранешната обвинителка во Хашкиот Трибунал Карла дел Понте изјавила дека нема потреба да се основа Специјален суд за Косово. Таа во изјава за швајцарското радио „SFR“ изјавила дека нема потреба од нов суд кога се знае дека Хашкиот трибунал е надлежен за судење на злосторствата во поранешна Југославија .

„Ако веќе има Трибунал  на ОН во Хаг, тогаш се чудам зошто е потребен Специјален суд во Косово“, рекла Дел Понте.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести