недела, 23 октомври 2016  |  Вести денес: 24

Делчевци се обиделе да прошверцуваат 1.600 штеки цигари

cigari_sverc

Последни вести

Тројца делчевци биле уапсени пред две недели во близина на Пехчево, откако се обиделе да прошверцуваат 1.600 штеки цигари преку македонско-бугарската граница, пишува „Дневник“.

СВР Штип против С.Г.(27) и Т.С.(51), двајцата од делчевското село Звегор, и И.С.(27) од Делчево, поднесе кривични пријави за спречување службено лице во вршење службено дејство и за спречување докажување.

Полицијата, на почетокот на април добила информација дека со две возила со бугарски национални ознаки се шверцуваат цигари.

Кај преодот кај село Панчарево, општина Пехчево,  полицијата се обидела да сопре комбе што го управувал С. Г., но возачот не застанал и избегал на полицијата.

Додека бегал, возачот цело време телефонски контактирал со другите двајца со цел да ги избегне полициските контроли и му кажале да замине во близина на месноста Овча Глава, кај Делчево. Kога стасал на договореното место возачот ги растоварил и ги скрил цигарите, но по кратко време кога се враќал назад бил сопрен и приведен од полицијата.

Уапсениот кажал каде ги оставил цигарите по што полицијата отишла на местото и пронашла точно 1.600 штеки цигари со македонска акцизна контролна маркичка.

Најчитани вести