вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 40

Делегации положија цвеќе на гробот на Карев

krusevo-500

Поврзани вести

По повод 111 годишнината од Илинденското востание бројни делегации го посетија споменикот Илинден на Гумење каде положија цвеќиња пред гробот на претседателот на Крушевската Република Никола Карев.

Пред гробот на Карев се поклони делегација на Собранието на Република Македонија предводена од претседателот Трајко Вељаноски, делегација на Генералштабот на АРМ предводена од генерал мајор Методија Величковски, делегација на Владата предводена од министерот Зоран Јолевски, делегација на градот Крушево предводена од градоначалникот Ѓорѓи Дамчески и делегација на научно културните средби „Десет дена Крушевска Република“ предводена од потпретседателот Маноил Јаковлевски.

Цвеќе положија и делегации на ВМРО-ДПМНЕ предводена од Миле Јанакиески и на СДСМ предводена од претседателот на партијата Зоран Заев.

Делегациите оддадоа почит и на загинатите илинденци пред споменикот на месноста Слива.

Во тек е панихида во црквата „Свети Никола“ во центарот на Крушево за покој на душите на загинатите илинденци и крушевчани кои загинаа во илинденската епопеја пред 111 години.

Централната свеченост и одбележувањето на 111 годишнината од Илинденското востание е на Мечкин Камен каде се очекува напладне да говори претседателот на Собранието на Република Македонија Трајко Вељаноски.

МИА

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести