понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 10

Делегациите на Дамаск и опозицијата одржуваат преговори во Женева

zeneva 2 sirija

Поврзани вести

Утринската сесија на сириските преговори беше отворена во Женева, а делегациите на Владата и опозицијата заседаваат во една сала, изјавил за „РИА Новости“ претставник на опозициската Сириска национална коалиција. Тој додал дека специјалниот претставник на Обединетите Нации и Арапската лига за Сирија, Лахдар Брахими ги координира дискусиите.

Вчера во Женева започна вториот круг на мировните преговори. Во текот на утринската сесија Брахими одржа одделни состаноци со секоја од делегациите. Според информациите на министерот за надворешни работи на Сирија, Фајсал Микдад, овој формат е избран од самиот Брахими.

Според податоците на западните медиуми, специјалниот претставник на ОН ќе се среќава со делегациите одделно, додека не стане поповолна атмосферата на преговорите.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести