сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 23

Делегација на општина Илинден положи цвеќе на споменикот на Васил Аџиларски

Odbelezuvanje Den na revolucionernata borba vo Ilinden-2

Последни вести

Во рамките на одбележувањето на Денот на македонската револуционерна борба, делегација на Општина Илинден предводена од градоначалникот Жика Стојановски положи свежо цвеќе пред бистата на војводата Васил Стојанов-Аџаларски, во населено место Миладиновци.

На одбележувањето беа присутни роднини и познајници на семејството Аџаларски, голем број на граѓани, советници од Советот на Општина Илинден, претставници на јавните претпријатија, училиштата и на здруженија на граѓани.

Odbelezuvanje Den na revolucionernata borba vo Ilinden

Аџаларски е роден во село Аџалари, денешно Миладиновци во 1880 година на територијата на денешната Општина Илинден, а загинува 1909 година. Тој пред и по Илинденското востание предводел поголема комитска дружина, а во неговата чета имало повеќе комити од околните места на денешната Општина.

Со положувањето на свежо цвеќе, спомнувањето на големите настани од поблиското историско минато и оддавањето почит на македонските револуционери, Општина Илинден традиционално секоја година се вклучува во одбележувањето на Денот на Македонската револуционерна борба.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести