сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Делегација на словенската Армија во посета на Македонија

delegacija.jpg-500

Последни вести

Делегација на Вооружените сили на Република Словенија предводена од началникот на ГШ генерал мајор Андреј Остерман престојува во официјална посета на Армијата на Република Македонија.

Делегација ќе биде пречекана со високи воени почести од страна на началникот на ГШ на АРМ генерал-потполковник Горанчо Котески, а за време на престојот ќе се сретне и со министерот за одбрана Зоран Јолевски.

На средбата се очекува да се разговара за унапредување на билатералната воена соработка, заедничката обука меѓу двете армии и искуствата на АРМ од учеството во мисиите предводени од НАТО и ЕУ.

Началникот на ВС на Словенија ќе има можност да го посети и Центарот за обука на пилоти каде ќе биде запознаен со капацитетите и можностите за обука.

Најчитани вести