четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Делегација од АЕК во Даблин

На седницата присуствуваа претставници на регулаторните тела од земјите членки на Европската унија, земјите кандидати за проширување и земјите членки на ЕФТА.

aek1

Поврзани вести

Делегација од Агенцијата за електронски комуникации предводена од директорот Роберт Орданоски, присуствуваше на пленарна седница на Групата на независни регулатори (IRG) и Европското тело на регулатори за електронски комуникации (BEREC) во Даблин, во својство на потпретседатели.

На седницата присуствуваа претставници на регулаторните тела од земјите членки на Европската унија, земјите кандидати за проширување и земјите членки на ЕФТА.

Учесниците дебатираа за теми од областа на регулацијата на електронските комуникации и усвоија повеќе извештаи. Се дискутираше и за новостите во врска со предложената регулатива од страна на Европската комисија. Поголема дискусија е развиена за начинот на кој Групата на независни регулатори (ИРГ) ќе ја продолжи својата работа преку конкретни активности и цели посебно во насока на создавање форум кој ќе се користи за споделување на знаење и искуство за помладите експерти.

Директорот Орданоски, како што денеска информира АЕК, презентирал извештај од посетата на Јапонија на која биле присутни и претседателот и потпретседателите на ИРГ/БЕРЕЦ.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести