среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 28

Делегација од европски министри во посета на Грција и Турција поради бегалската криза

Шестмина министри и заменици-министри на земји членки на Европската унија ќе ја посетат Грција во следните два дена, за да изразат солидарност со државата, јавија грчки медиуми.

133060763

Последни вести

Посетите се предвидени за утре и задутре. Министрите ќе бидат пречекани од заменик-министерот за надворешни работи одговорен за европски прашања, Никос Ксидакис. Тој ќе ги запознае колегите со мерките, кои се преземаат во врска со бегалската криза.

Во европската делегација ќе учествуваат претставници на Холандија, Франција, Словачка, Италија, Португалија и Малта.

Министрите утре ќе бидат примени и од премиерот Алексис Ципрас, а во сабота ќе разговараат со министрите за надворешни работи Никос Коѕиас, за миграција Јоанис Музалас и за трговска морнарица и прашањата на островите Тодорис Дрицас.

На 9 април делегацијата ќе замине за Турција. каде ќе се сретне со турскиот министер за надворешни работи Мевљут Чавушоглу.

Најчитани вести