понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 30

Делегација од Град Скопје на конференција за енергетска ефикасност во Фрајбург

Освен од Градот Скопје, на конференцијата во Фрајбург присуствуваат претставници од Подгорица, Сараево, Загреб и од Тирана, а гостуваат и експерти од САД, Јапонија и од Јужна Америка.

Frajburg konferencija (1)

Последни вести

Делегација од Градот Скопје учествува на дводневната Конференција за енергетска ефикасност и обновливи извори на енергија што се одржува во Фрајбург, Германија.

Освен од Градот Скопје, на конференцијата во Фрајбург присуствуваат претставници од Подгорица, Сараево, Загреб и од Тирана, а гостуваат и експерти од САД, Јапонија и од Јужна Америка.

Претставниците на градовите од Балканот што се членови на Мрежата на енергетски ефикасни градови на оваа конференција имаат можност да разменат мислења и да разговараат за енергетската ефикасност, за обновливите видови енергија, менаџментот на отпадот, за ефикасниот транспорт и транспортните системи вклучувајќи го тука и велосипедскиот транспорт, за користа од енергетски ефикасни фасади и за намалување на емисиите на јаглеродиоксид. Дел од Конференцијата е посветен на Односите со јавност и организацијата на Денови на енергетска ефикасност во главните градови на државите од Балканот, коишто во Скопје ќе се одржуваат од 25 до 27 ноември.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести