вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 57

Делев: Преземаме мерки за блокираните македонски камиони

delev

Последни вести

ЦЕФТА и сите релевантни институции во Брисел се исконтактирани и запознаени со проблемот на македонските камионџии, кои неколку дена се заглавени на српско-хрватската граница, информира вечерва заменик министерот за економија Христијан Делев, пренесува МИА.

По посетата на Струшкиот регион Делев појасни дека членките на ЦЕФТА разговарале за итен состанок во Молдавија, како земја претседавач, доколку до вторник не биде тргната забраната.

–  Сите институции во Брисел се исконтактирани, исконтактирана е и ЦЕФТА и чекаме на хрватската страна овие санкции да ги тргнат, доколку не го направат тоа до вторник ќе биде закажан состанок на ЦЕФТА каде што ќе бидат преземани и други соодветни мерки, изјави Делев.

Тој посочи дека уште вчера македонското МНР упатило нота и писмо до Хрватска во врска со блокирањето на македонски камиони на границата со Хрватска.

–  Ние реагиравме, укажавме на хрватските власти дека ова е надвор од сите меѓународни договори за проток на луѓе и стоки. Покрај контактот со институциите во Брисел и со ЦЕФТА ги контактиравме и нашите колеги во Србија, Косово, Албанија и Турција, кои се засегнати со овој проблем, истакна Делев.

Изрази надеж дека хрватските власти ќе најдат соодветно решение и нема да ја применуваат оваа мерка во иднина, бидејќи последиците ги трпат сите земји од овој дел на Балканот што транзитираат преку Хрватска.

Најчитани вести