четврток, 27 октомври 2016  |  Вести денес: 59

Делев: Решението за „Охис“ треба да се бара во рестартирање на одредени друштва

ohis2_2013419143345

Последни вести

Нема заинтересирани компании кои би го презеле ОХИС во целост со долг од над 26 милиони евра и технологијата со која располага, а кој неколкупати се нудеше на продажба. Решение треба да се бара во насока на рестартирање на одредени друштва преку наоѓање деловни партнери.

Ова го истакна заменик-министерот за економија Кристијан Делев денеска, одговарајќи на пратеничко прашање на седница на Собранието на Република Македонија, пренесува МИА.

– На ова прашање претходниот пат дадов многу детален одговор. Пак ќе повторам некои работи. Значи, ОХИС беше на продажба неколку пати. Со тие долгови, не се 20 милиони, туку над 26 милиони евра кои ги должи претпријатието и со таа технологија со која што располага нема заинтересирани компании кои би сакале да го преземат ова претпријатие во целост, рече Делев.

Тој додаде дека во ОХИС има 70 лица кои се директно ангажирани во фабриката, а оти бројката од 500 ја сочинуваат ангажираните лица во прифатните фирми кои го закупиле просторот во поранешен ОХИС.

Според него, најлогичното решение за ОХИС е на тие заинтерсирани компани кои имаат простории под закуп да им се дозволи да ги земат објектите и да ги рестартираат.

– Во целост ОХИС не може да функционира, најверојатно решението ќе биде во одредени друштва во рамките на ОХИС да бидат рестартирани односно да им се најдат партнери во некаква легална постапка, истакна Делев.

Најчитани вести