Македонија

Демолирано кафулето каде ЛГБТ заедницата славела годишнина

Демолирано кафулето каде ЛГБТ заедницата славела годишнина

Група маскирани лица вчеравечер го демолирале кафулето „Дамар“ во старата Скопска Чаршија, каде се одржувала прослава на ЛГБТ центарот. Во инцидентот е повредена една девојка.

Искршен е инвентарот на кафулето, а откако направиле неред, хулиганите си заминале.

Полицијата изврши увид и работи на откривање на сторителите.

Вчера во кафулето „Дамар“ ЛГБТ заедницата во Македонија прославуваше двегодишнина, а настанот го организираше Хелсиншкиот комитет за заштита на човековите права.