сабота, 22 октомври 2016  |  Вести денес: 15

Демонстрации пред зградата на претседателството на БиХ во Сараево

bosna po protestite

Поврзани вести

Околу 100 лица се собрале пред зградата на претседателството, колективен висок орган на извршната власт на Босна и Херцеговина во Сараево, објавија „ИТАР-ТАСС“.

Полицијата упатила предупредување кон демонстрантите дека нема да им биде дозволено да го попречуваат движењето на транспортот по улицата.

Главното барање на демонстрантите е оставката на премиерот Нермин Никшиќ и федералните власти .

За втората половина на денот се планирани митинзи и во голем број други градови на земјата.

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести