вторник, 25 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Демонстрации во Атина

Во присуство на меѓународните кредитори кои се дојдени во Атина да проверат дали се реализираат кастрењата на трошоците на државниот сектор, како услов за финансиска помош на Грција, денеска неколку стотици демонстранти се собрале на атинскиот плоштад да протестираат против намалувањето на бројот на вработените, платите и пензиите.

zmakdnmklafg

Последни вести

Во присуство на меѓународните кредитори кои се дојдени во Атина да проверат дали се реализираат кастрењата на трошоците на државниот сектор, како услов за финансиска помош на Грција, денеска неколку стотици демонстранти се собрале на атинскиот плоштад да протестираат против намалувањето на бројот на вработените, платите и пензиите, пренесоа медиуимите.

Штракот го свикал Синдикатот на вработените во државниот сектор. Државните болници и други медицински установи не работат, а најавено е дека демонстрантите ќе се соберат и пред судот во кој е поднесено барањето на Владата на Грција штрајкот да се прогласи за незаконски.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести