понеделник, 24 октомври 2016  |  Вести денес: 0

Демонстрации во Романија, се бара оставка од Владата

Bucharest, Romania 2-M

Последни вести

Повеќе илјади луѓе се собраа денеска пред зградата на романската влада со барање за подобри услови за живот и повисоки плати, само неколку недели пред претседателските избори во државата, објави МИА.

Меѓу демонстрантите беа и наставници, службеници, вработени во здравството. Тие извикуваа „Крадци, крадци сакаме пристојна работа“ и повикаа владата да поднесе оставка.

Романија е втора најсиромашна членка на ЕУ по Бугарија. Просечната плата во Романија е 481 долар, објави денеска Заводот за статистика.

 

Коментирај

* Нетпрес нема да објавува коментари кои содржат говор на омраза, кои дискриминираат по основ на родова, социјална, етничка припадност или сексуална определба, како и коментари кои повикуваат на етничко, верско, расно, национално или политичко насилство и нетолеранција.

Нема коментари.

Најчитани вести