среда, 26 јули 2017  |  Вести денес: 26

Демонстрации во знак на поддршка на Путин и на Кадиров во Грозни

demonstracii

Последни вести

Неколку десетици илјади граѓани денеска се собраа на улиците на главниот град на Чеченија, Грозни, со цел да изразат поддршка на претседателот на Русија Владимир Путин и лидерот на Чеченската Република Рамзан Кадиров.

Се очекува на демонстрациите да се соберат околу 700.000 луѓе, јави ТАСС.

На улиците на Грозни има претставници на јавните организации и државните тела, како и студенти од Чеченија и околните региони, носејќи транспаренти на кои пишува „Вие сакате судири, а ние голема Русија“, „Јас сум за Кадиров“ и друго.

– Сакаме да го искажеме нашето силно спротиставување на оние кои фрлаат кал на земјата, бараат воведување на санкции кон Русија и се обидуваат да предизвикаат тензии, истакна организаторот на протестите и претседател на чеченскио Совет на унијата на синдикати Хусаин Солтахереиев.

Тој додаде дека демонстрантите се залагаат за стабиле развој на целата земја и на Чеченската Република и оти сакаат да им изразат поддршка на Путин и на Кадиров.

Најчитани вести